Výber penetrácie
O možnostiach poterov, ich výhodách a nevýhodách sme si už povedali. Teraz sa pozrime bližšie na to, aké možnosti máme pri výbere omietky a k nej vhodnej penetrácie. Na prvý pohľad možno banalita, avšak správne zvolená penetrácia pod mikrocementom je zásadná – rovnako ako správne postavené základy pod vašim domom.
Výber penetrácie je priamo závislý na type podkladu, na ktorý sa ide mikrocement aplikovať. Pri stenách bývajú najčastejšie používané nasledovné typy podkladu a omietok:
Sieťka + kleber – tu pri výbere penetrácie záleží na tom, kde sa tento podklad nachádza, teda či ide o stenu v kuchyni, obývačke, či sa presieťkoval starý obklad v kúpeľni alebo je kleber na krbe. Podľa toho je možné použiť buď MCG Primer, Ecohecht alebo Techstone.
Sadrokartón – dnes sa v moderných stavbách používa tzv. „suchý typ výstavby“, ktorého základným používaným materiálom je práve
sadrokartón. Z neho sa dá zhotoviť množstvo stavebných prvkov (priečky, podhľady, stropy…). Jednou z najdôležitejších výhod sadrokartónu
je nízka cena materiálu a práce. Tieto steny však nie sú také trvanlivé ako klasicky omietnuté, sú náchylnejšie na poškodenie. V prípade
sadrokartónových priečok a povrchov je plne dostačujúci náš základný penetračný náter MCG Primer.
Sadrová omietka – na dotyk príjemná a navyše je aktívnym materiálom, ktorý umožňuje stenám dýchať (to neplatí, ak je nanesená na čisto cementový podklad), čím pomáha regulovať klímu v miestnosti. Ak však patríte medzi ľudí citlivých na pocit suchého vzduchu, možno sadrová omietka nebude pre vás ideálna, pretože pohlcuje vlhkosť (a pachy) z prostredia. Pri tomto type omietky je lepšie zvoliť penetráciu obsahujúcu piesok Ecohecht.
Vápenná a vápenno-cementová omietka – tieto dva typy omietok dokážu lepšie regulovať výkyvy relatívnej vlhkosti vzduchu, výborne akumulujú teplo a vylepšujú akustiku. Oproti sadrovým omietkam sú ešte aj lacnejšie. Sú vhodné do miestností so zvýšenou vlhkosťou, takže do kúpeľní a kuchýň. Rovnako ako pri sadrovej omietke, aj tu je postačujúca penetrácia Ecohecht.
Výnimku však tvoria steny, ktoré sú v priamom kontakte s vodou. V takomto prípade je lepšie siahnuť po epoxidovej penetrácii s obsahom piesku Techstone. Tá zároveň slúži aj ako adhézia pri nadpájaní rôznych typov podkladových materiálov s mikrocementom.
Pri podlahách sú dve možnosti penetrovania podkladu. Klasická verzia, ktorá je aj cenovo výhodnejšia, je kombinácia epoxidu s pieskom, kedy sa na podlahu najskôr naleje epoxid, ktorý sa následne zasype pieskom. Ak si však prácu chcete uľahčiť, môžete opäť siahnuť po Techstone, ktorý je v podstate 2 v 1, epoxid už obsahujúci piesok.
Patríte medzi nadšencov svojpomocných úprav a vylepšení nábytku a doplnkov? Mikrocement veľmi dobre priľnie na množstvo povrchov, vrátane OSB dosiek, MDF platní, skla, plastových povrchov a laminátov (POZOR: nie však na masívne drevo, tam by mikrocement mohol popraskať, keďže masív neustále pracuje). Pri renováciách siahnite po penetrácii Ecohecht, ktorá vám krásne prepojí mikrocement s renovovaným podkladom.
Aplikácia penetrácie
Čo sa týka spôsobu nanášania penetrácií, pri MCG a Ecohechte použite nylonový valec s krátkym vlasom. Techstone je kvôli jeho štruktúre potrebné nanášať japonským hladítkom alebo hoblom (rovnakým, aký sa používa aj na nanášanie mikrocementu). Pri epoxide odporúčame použiť stierku pre rovnomernejšie rozvrstvenie na podlahe.
Po uschnutí penetrácie môžete pristúpiť k nanášaniu samotného mikrocementu, o tom si však povieme niečo bližšie v ďalšom blogu.